Szempontok a jó melltartó választáshoz

Szempontok a jó melltartó választáshoz

A mellműtét utáni viselésre tervezett melltartóknak vannak speciális tulajdonságai is, amelyek első pillantásra nem tűnnek fel.Érdemes ezt a hat szempontot megjegyezni, mert a mindennapok jó közérzetét, a mell egészségét és a nyiroködéma megelőzését is szolgálják. Íme a főbb szempontok:

  • Körméret
  • Kosárméret
  • Kosárszabás
  • Vállpánt
  • Hátpánt
  • Merevítő
  • Mell alatti pántrész

    Részletesen

1. Körméret:  a jó melltartó rugalmasan öleli körül a testet, nem lehet laza, mert akkor felcsúszik a hát közepén. Ugyanakkor a szűk körméret miatt szoríthat, bevághat, ez mellműtét után tilos. A melltartók körmérete 5 centiméterenként változik, tehát ha 82 cm-t mérünk, akkor a 80-as, ha 83-at, akkor a 85-ös melltartót kell választani. A próba azért szükséges (főként először), mert nem mindenki méri jól önmagát, másrészt a melltartók anyagai és rugalmassága is némiképp eltérő lehet. Praktikus tanács a méret megállapításhoz: a mell alatt mérve a körméretet egy picit érdemes meghúzni a mérőszalagot.

 

2. Kosárméret: a legtöbben ezt a méretet tévesztik el. Fontos tudni, hogy a B kosarat tekintik “átlagos” méretnek, az ettől kisebb “A” kosár, de még ettől is van kisebb, amit “AA” kosárnak jelölnek. A B kosárnál nagyobb méretet a C betűtől indítva folytatva E, F, G kosárméretként jelölik. Hogyan vehetjük észre, hogy a kosár szűk, kicsi? Ilyen esetben a dekoltázsnál, vagy oldalt “kibuggyan” a mell, a kosár lenyomja és eltorzítja a mell formáját, ami kifejezetten egészségtelen. De előfordul az is, hogy a kosár túl nagy, mert nagyobb körméretre volt szükség, és a tanácsadó nem vette figyelembe, hogy a mell mérete viszont kisebb, ilyenkor a kosár anyaga ráncosodik, nem simul ki szépen, nem emeli ki a szép formát, és emiatt a nők önbizalma is sérül. Tehát keressen olyan üzletet, ahol nem csak a körméret, hanem a kosárméret szempontjából is nagyobb a választék, és több kosárméretet is fel tud próbálni.

 

3. Kosár szabás:  a kosárnak nem csak a mérete, hanem a szabása és kialakítása is számít. Valamelyest összefügg ugyan méretekkel – a nagyobb kosárméretnél előszeretettel használnak több részből szabott kosármegoldást, hogy a jó tartás biztosítsák -, de az anyag minősége is meghatározó.  A kosár szabásának köszönhető a mell formázása, támasztása és tartása. A kosár felső vonala, a dekoltázs is nagyon eltérő lehet. Mellműtét után általában zártabb, magasabb a dekoltázs, hogy a műtéti felületet fedje, a protézist jól tartsa, de részleges műtétnél elegendő a tartás funkció, ilyenkor a kivágottabb dekoltázs is megengedett. A két- vagy  három részből szabott kosarak mellett egyre népszerűbb a formázott, varrás nélküli kosár kialakítás illetve a formázott szivacsos megoldás. Ez utóbbit póló-melltartónak is szokták nevezni, mivel a vékonyabb ruhák alatt is tökéletes szimmetriát és szép formát nyújtanak.

 

4. Vállpánt: ha megfelelő körméretű ill. kosárméretű melltartót választottunk, aminek az anyaga is tart, akkor a vállra csak minimális teher nehezedik, vagyis a pánt nem vág be a vállon. Figyelni kell a vállpánt beállítására is, ha a kosár túlságosan lenn van, akkor jobban meg kell húzni. A hétköznapi viselésnél, sportolásnál és nagyobb kosárméretnél fontos szempont, hogy a vállpánt szélesebb, párnázott legyen, ami nem csak a teher eloszlást, hanem a kényelmet is biztosítja.

 

5. Hátsó zárókapocs: a jó minőségű melltartó olyan “apróságokról” ismerszik meg, mint például a párnázott hátsókapocs pár. Nincs annál kellemetlenebb és idegesítőbb, mint egy keskeny, vékony anyagú zárópánt, ami folyton dörzsöli a hátat, a minőségi melltartóknál ilyen nem fordul elő. A kisebb méretű melltartónál általában 2 kapocs, az átlagosnál 3, a nagyobbaknál 4 vagy több kapoccsal záródik a melltartó, a kapocs sorok száma pedig mindig 3, vagyis a próbánál érdemes a középső állásban hagyni, hogy később még legyen állítási lehetőség.

6. Merevítő: ugyan a merevítő bizonyítottan nem okoz mellrákot, mégis sokan idegenkednek a használatától műtét után. A merevítős melltartóknál arra kell vigyázni, hogy tökéletes legyen a méretválasztás (körméret és kosárméret!), és jó minőségű legyen a melltartó, akkor nem vág be a mell szövetébe, és nem csúszik ki a merevítő szál. A formázott és szivacsos kosarú melltartóknál többnyire merevítőre emlékeztető, de valójában merevítő-betét nélküli kivitelt alkalmaznak ma már, ami hasonlóan kiemel, és szépen formál.

7. Mell alatti pánt: a kosár alatt a hónaljon át a hátig végigfutó, hátul kapcsokban végződő pánt is fontos szerepet játszik a melltartó minőségében. A mell alatti rész általában kicsit szélesebb és kevéssé rugalmas, ami a stabillá teszi a melltartót. A próba során figyeljünk arra, hogy a mell középvonalánál ne álljon el, mert azt jelenti, hogy rossz a méret. A hónalj alatti rész nem lehet túl keskeny, hiszen  óvja a műtéti felületet, éppen ezért az esetleges oldal-merevítő zavaró is lehet, ezért egyre több melltartó készül enélkül, jó tartású, kevéssé rugalmas anyagból.

 

Dekoltázs

Magasabb középvonal, rugalmas szélek

  • optimálisan tartja a protézist
  • maximális biztonságot és mozgásszabadságot nyújt

Merevítő hatású alsó kosárvarrás illetve merevítő

Formájában és lágyságában a protézishez igazodik (merevítő esetén puha textilcsatornában).

  • különlegesen stabil
  • lágy mellformáló hatás
  • szép dekoltázs
  • jó tartás a testre tapadó protéziseknél

Pántok

Bélelt és a méretek növekedésével szélesedő vállpántok, hátul rugalmas állítással.

  • kényelmesek, nem vágnak be
  • tehermentesítik a vállakat, és így meggátolják a limfödéma (nyiroködéma) kialakulását

Zárókapocs

Típustól és mérettől függően 2-6 kapocs sorral állítható.

  • kényelmes állítás
  • stabil tartás és biztonság

Hátoldal

Oldalsó megerősítés, kiváló minőségű anyagok(pl. Lycra Soft, Meryl)