A nyiroködéma kezelése 2.

A nyiroködéma kezelése 2.

Megtudhatják miből áll egy kompressziós terápia, illetve milyen mozgásokkal lehet elősegíteni a nyiroklefolyást.

Amint említettük, a komplex deödematizáló kezelés, a KPE négy fontos részből tevődik össze, amelyből most a második részt ismerhetik meg :

  • Manuális nyirokterápia (nyirokdrenázs)
  • Bőrápolás
  • Kompressziós terápia
  • Mozgásterápia

A terápia ugyanakkor két fázisra bontható.A két fázis között mindössze annyi a különbség, hogy

  • az I. fázisban a kompresszió minden esetben bandázsolás formájában történik, illetve a terápiát legalább napi egy alkalommal el kell(ene) végezni, hiszen ebben a fázisban a cél az ödéma redukciója.
  • a II. fázisban a kompresszió elvégzéséhez elegendő a precízen lemért és méretre gyártott síkkötésű kompressziós harisnya és a heti 2-3 terápia, hiszen itt már az I.fázissal elért eredmény konzerválása valamint optimatizálása a cél. Lássuk, hogy is néz ki a kompressziós terápia!

Kompressziós terápiának két módja van: az egyik a bandázsolás a másik a gyógyászati kompressziós harisnya viselése.

Bandázsolás

Akkor alkalmazzuk, amikor az ödéma redukciója, a fibrotikus elváltozások fellazítása a cél. Erre egy nyiroködéma esetében évente egyszer legalább szükség lehet. Lényege, hogy a nyiroködémás végtagot különféle bandázsolásra / kompresszió kifejtésére alkalmas eszközökkel pólyázzuk be, oly módon, hogy 23 órás viselésre alkalmas legyen. Ez sajnos nélkülözhetetlen, az eredményes ödémaredukcióhoz!

Hogyan történik a bandázsolás?

Egy megfelelő szélességű pamut csőpólyát elegendő hosszúságban (kézfej alsó szélétől a váll csúcsáig) levágva közvetlenül a karra húzunk, az ujjakat 4 vagy 6 cm széles rugalmas gézzel bepólyázzuk (nagyon fontos hogy rugalmas legyen, és ezt a fajta gézt külön megrendelésre beszerzik a gyógyászati segédeszköz boltok), majd vattapólyát tekerünk vagy szivaccsal beborítjuk a végtagot, az ujjak kivételével (különféle vastagsággal, formával és felülettel lehetséges ez). Ezután a kart 6-12 cm széles rövid megnyúlású pólyával (több gyártó is létezik) a kéz fejétől a vállig lassan csökkenő nyomáserősséggel több rétegben betekerjük. A bandázsnak biztosítania kell a kar viszonylagos mozgásszabadságát (természetesen nem olyat, mint bandázs nélkül), nem szabad annyira szorítani, hogy az ujjak vége elkéküljön vagy fájdalmas legyen.

Kompressziós harisnya

Minden esetben fontos a manuális nyirokterápia után, hogy valamilyen formában a kompressziót tartóssá tegyük. Kompresszió nélkül ugyanis a nyirokterápia csak 1-2 óráig tartja meg hatását. A jól lemért és elkészített kompressziós harisnya az, ami a hétköznapokban ezt a feladatot ellátja.

A harisnya hordása felkeléstől lefekvésig szükséges. Csak ez esetben várható el, hogy a nyiroködéma ne fokozódjon, ill. hogy hosszú távon csökkenjen, amennyiben a KPE mind négy része rendszeresen alkalmazásra kerül. Új kompressziós harisnyát soha ne viseljünk éjszaka. Ha éjszakára is feltétlenül szükség van kompresszióra, akkor inkább egyszerűbb bandázsolást alkalmazzunk, vagy a már régi, kissé kilazult kompressziós harisnyánkat vessük be.

Miért fontos és jó a kompresszió?

A kompresszió (bandázs vagy harisnya) kívülről egy bizonyos nyomást gyakorol az ödémás területre, melynek eredményeképpen a vérerek kapillárisaiból kevesebb folyadék tud a szövetközti térbe kikerülni, ezzel az ödéma termelődése csökken. A már meglévő szövetközti folyadékot eloszlatja olyan területekre is ahol a nyirokerek működése fokozottabb, így a nyiroklefolyás fokozódhat, ill. a szövetközti térben is eltolja a folyadékot a lefolyás irányában. Nem utolsó sorban konzerválja az addig elért eredményt.

Mozgásterápia jelentősége abban rejlik, hogy a manuális nyirokterápia és a bőrápolás után a végtagra felhelyezett bandázs vagy kompressziós harisnya (annak megfelelően, hogy melyik fázisban történik a kezelés, ami pedig csakis az ödéma állapotától függ) viselése közben speciális tornagyakorlatokat végez a beteg, vagy csak egyszerűen sétálni megy, vagy aktívan éli a hétköznapi életét.

Igyekezzünk olyan mozgásokat végezni, amiket a hétköznapi életünkben nagyobb időráfordítás nélkül is el tudunk végezni, vagy nyugodtabb időpontot választani a gyakorlatokra. Inkább naponta többször rövidebb ideig tornásszunk, mint egyszer hosszabb ideig!

Mozgásterápia

alkalmazása előtt ajánlatos néhány dolgot még tudni: Mielőtt elkezdjük gyakorlatainkat, feltétlenül (terapeutánktól megtanult módon) ingereljük azokat a nyirokcsomókat, nyirok-utakat, amerre az Ön esetében a nyiroklefolyás, mint egy „útterelés” át van irányítva. Ezt terapeutája megtanítja Önnek. Ezután néhány légző-gyakorlattal serkentsük vérkeringésünket és ezzel együtt a nyirok lefolyását a vénaszögletben. Minden gyakorlatot megfontoltan, nyugodtan, nem kapkodva végezzünk. Minden Hölgyet, de feltétlenül azokat, akik besugárzást kaptak kérek arra, hogy figyeljenek testük jelzéseire! A gyakorlatok fájdalmat sem közben sem utána nem okozhatnak, kerüljék az intenzív, gyors, rántó jellegű, túl erős nyújtó gyakorlatokat.

A gyakorlatokat 8-12-szer ismételve, ajánlatos végezni:

szorítsuk ökölbe kezünket majd nyissuk ki teljesen öklünket terpesszük szét ujjainkat

hajlítsuk könyökünket és érintsük meg vállunkat ujjainkkal, majd nyújtsuk ki könyökünket és nyújtózkodjunk el kinyújtott karral és ujjakkal

majd ugyanezt a gyakorlatot ismételjük és nyújtózzunk felfelé amennyire vállunk engedi.

Könnyű szivacslabdával is játszhatunk unokánkkal, vagy kendővel párban….. Ne használjunk merev eszközöket, mint pl.: bot.

Hogyan segít a nyiroklefolyásban a mozgás?

Csak úgy, ha mindez kompresszió alatt történik (bandázs vagy kompressziós harisnya), hiszen mozgáskor fokozódik a vérkeringés, aminek eredményeképpen több folyadék jutna ki a szövetközti térbe, ha nem lenne kívülről a kompresszió által gyakorolt nyomás, ami többek között pont ennek a fokozottan kiáramlani akaró folyadéknak áll ellen. Mozgás közben az izomzat dolgozik: megfeszül és ellazul, mint egy pumpa hat a nyirokerekre, így serkenti az ödéma lefolyását, amennyiben kívülről megfelelő kompresszió éri a végtagot. Ezenkívül mozgás közben a bandázsnak (főként, ha különféle egyenetlen felületű párnák is vannak a bandázsban) mikromasszázs hatása van a bandázsolt területre, minek eredményeképpen a fibrótikus szövet rendkívül jól fel tud lazulni.

Összefoglalva egy jó nyirokterápiás kezelés az alábbi:

Első alkalommal betegvizsgálat, anamnézis felvétele, végtag/ödéma állapotának felmérése, ödéma stádiumának( I-IV) ill. a kezelés fázisának(I. vagy II.) meghatározása, ami a kezelés menetét adja meg. Indikációk és kontraindikációk tisztázása.

Manuális nyirokterápia kivitelezése mindazon területeken, amelyeknek jelentőségük van a nyirokfolyadék lefolyásának fokozásában (tehát NEM csak az ödémás területen, SŐT az első kezelések alkalmával lehet, hogy nincs is lehetősége terapeutájának az ödéma teljes területén dolgozni, hiszen ha pl. felkarja ödémás, felesleges az alkaron dolgozni, mert nem fog tudni az ödéma az alkarról a felkaron át – ami amúgy is ödémás még – elfolyni!), bőrápolás kivitelezése a bandázsolás előtt, vagy ha kompressziós harisnyát hord, akkor a bőrápolás az Ön feladata otthon lefekvés előtt, majd a megfelelő fajtájú és erősségű kompresszió kivitelezése, és néhány gyakorlat megtanítása. A gyakorlatokat természetesen Önnek kell napjában többször elvégezni, nem elegendő terapeutájával heti egy alkalommal.

Hogy mi történik a nyirokterápia közben szervezetünkben?

Milyen komplikációk léphetnek fel egy nyiroködémás területen és miért? Mikor nem szabad ezt a terápiát alkalmazni, illetve Ön mit tehet az eredményes kezelés elősegítése érdekében? A válaszokat a folytatásban olvashatja el.

 

a bejegyzés Krizsán-Bagáry Tünde Nemzetközileg elismert nyirokterápiás szaktanár, Földi féle komplex fizikális ödématerapeuta és gyógytornász Amoenalife magazinban (Ars Hilaris Kft) megjelent írásának szerkesztett változata