A fűszerek ereje

A fűszerek ereje

A fűszerek az ókorban és a középkorban is a legértékesebb árucikkek voltak. Ma már elsősorban az ízük kedvéért használjuk őket, pedig korábban gyógyhatásuk is ismert volt.

A fűszerek az ókorban és a középkorban is a legértékesebb árucikkek voltak. Ma már elsősorban az ízük kedvéért használjuk őket, pedig korábban gyógyhatásuk is ismert volt.

A fűszerek a kezdetektől fogva kiemelkedő szerepet töltöttek be az emberi történelemben. A fűszerek voltak a legértékesebb árucikkek az ókorban és a középkorban. A fűszerek jelentették a fő motivációt, hogy Vasco de Gama portugál hajós elindult Indiába, ami a brit birodalom négy évszázados uralmának kezdetét jelentette.

Fűszereinkre a táplálkozásban nagy szükség van, mivel ízükkel, színükkel élvezetessé teszik az alapanyagokat és elősegítik, hogy a szervezet az elfogyasztott étel tápanyagait megfelelően hasznosítsa. Az ételek ízesítése elődeinktől örökölt szokásokon alapszik, amit ma már egyre többen próbálnak új ízesítési eljárásokkal, új eljárásokkal, változatosabbá tenni. A fűszerek felhasználásakor a tapasztalat, a kísérletezési kedv, és a mérsékletesség legyen a döntő. A fűszerek teszik táplálkozásunkat teljes értékűvé, a bennük lévő vitaminok, ásványi anyagok, savak, keserű anyagok stb. által.

A fűszerek a konyha és  – mondhatjuk – az életünk fontos szereplői. Óriási jelentőséggel bírnak nemcsak az ételek íz-képzésében, de emészthetőségében is. Egyik közös jellemzőjük a magas illóolaj tartalom, ami megadja minden egyes fűszer jellegzetes ízét és illatát.

Ezen illóolajok főbb tulajdonságai

  • Jól oldódnak zsírokban, ezért belsőleg  történő alkalmazásuk során jól szívódnak fel a száj- és légúti nyálkahártyákról. A felszívódott illóolaj nagyobb része a tüdőn keresztül a kilélegzett levegővel, kisebb része a vesén keresztül választódik ki.
  • A száj- nyálkahártya ízérző receptorainak és a gyomor falának izgatásával serkentik az emésztőnedvek elválasztását, javítják az étvágyat, és elősegítik az emésztési folyamatot. A májban epehajtó hatást fejtenek ki.
  • Több részhatás eredménye az illóolajok karminatív hatása. Egyrészt az emésztés javításával, valamint az erjesztő baktériumokra kifejtett antiszeptikus hatásukkal csökkentik a gázok  termelődését, másrészt elősegítik a termelődött gázok továbbítását és kiürülését a tápcsatornából. A belekben felhalmozódott gázok okozta görcsöket pedig csökkentik.
  • Gyulladáscsökkentő hatásukat endogén gyulladás gátló hormonok felszabadulásával, a lokális keringés javításával és a mikroorganizmusokra kifejtett hatásukkal érik el.
  • Serkentik a sebsarjadzást. Fekélyek, nehezen gyógyuló sebek, égési sérülések esetén lemosók, borogatások formájában alkalmazzák.
  • Az illóolajok távolhatással is rendelkeznek: nemcsak az alkalmazás helyén fejtik ki hatásukat, hanem a mélyebben fekvő szövetekben is, sőt reflexes úton a központi idegrendszert is befolyásolják.

Kapor

Közismert növény az ernyősvirágzatúak családjából. Azokhoz a fűszerekhez tartozik, amelyek fokozzák az emésztési rendszer működését. Már a kapor illata hatására javul az emésztés, kevesebb gáz és káros anyag képződik a belekben. A friss kapor-zöldet készételek és hidegtálak díszítéséhez, túró- és vajkrémek készítéséhez alkalmazzák, valamint levesekbe, házi savanyúságokba teszik bele. A növényben található fitoncid (baktérium- ill. gombaölő) vegyületek tartósítószer szerepet töltenek be, így megakadályozzák az ételek penészedését és romlását.

Gyógynövényként a kaprot leggyakrabban vesekő vagy vesegyulladás kezelésére írják elő az orvosok. Erre a célra legjobban a kapormag vizes kivonata alkalmas. Hatóanyagainak köszönhetően a kapor rugalmasabbá teszi az érfalakat, tágítja az ereket. Ezért érelmeszesedés, magas vérnyomás, fejfájás ellen 1 dl meleg kapormag teát ajánlatos inni este és reggel. Elkészítése ige egyszerű: 1 teáskanálnyi magot 2,5 dl forró vízzel leönteni, 10 percig áztatni, majd leszűrni. Ez a tea segít nyugtalan alvás és idegesség esetén is.

Petrezselyem

Nemcsak a konyhában, de a népgyógyászok között is elnyerte megbecsülését. A növény minden része gyógyító – mag, gyökér és levél elsősorban vizelethajtó, emésztésszabályozó, görcsoldó, méregtelenítő hatással rendelkezik. Diuretikumként alkalmazzák az ödémákkal járó szív-, érrendszeri- és vesebetegségek kezelésére. Petrezselyemmagban sok illóolaj, a levelekben és a gyökérben pedig C- és E-vitamin, karotin, flavonoidok és a vértestek képződéséhez szükséges folsav található.

A petrezselyemmag étvágygerjesztő hatású. Ezenkívül fokozza az emésztőnedvek  elválasztását, semlegesíti a gyomorban vagy a belekben összegyűlt gázokat, növeli a vizeletmennyiségét, szabályozza a menstruációs ciklust, csökkenti vagy teljesen megszünteti a simaizom-görcsöket és a  különböző eredetű gyulladásos folyamatokat. Jó eredményeket mutat a vesekő és a húgyúti gyulladások kezelésében. Magas vitamintartama miatt rendszeres fogyasztása javasolt műtétek és súlyos betegségek utáni időszakokban. Több irodalmi forrás is hangsúlyozza a petrezselyem szerepét a látás megőrzésében és a látási zavarok kezelésében.

Konyhai kömény

Illóolaja étvágyjavító, az emésztőcsatornában szabályozza a gyomor- és  bélfal normális tónusát, csökkenti a simaizmok görcskészségét, és helyreállítja az ellazult izmok rugalmasságát, ami a bélgáz képződéses, puffadásos állapotokban jótékony hatású.

Ánizsolaj

Elsősorban görcsoldó és bateriosztatikus hatású. Három úton választódik ki a szervezetből: a légzőkészüléken, a húgyutakon, és a tápcsatornán keresztül. Ezzel magyarázható három különböző jellegű felhasználása:

  • hatékony köptető, mivel serkenti a légúti hám csillóinak mozgását
  • a húgyutakra gyakorolt enyhe görcsoldó és fertőtlenítő hatása, valamint az ún. védőkolloidok képződésének fokozása miatt a vesekövesség kezelésére alkalmazott gyógyszerek komponense
  • görcskészséget csökkentő hatása miatt társítják hashajtó hatású gyógyszerekkel a görcsös székrekedés csökkentésére,  az egyes növényi eredetű hashajtók mellékhatásainak csökkentésére.

 

 

Dr. Dimitrova Tatjana szakgyógyszerész – a bejegyzés az Amoenalife magazinban (Ars Hilaris Kft)  megjelent írás szerkesztett változata