A páromnak mellrákja van

A páromnak mellrákja van

Az itt következő sorok főként az aggódó férfiaknak szólnak, akik bizonytalanok abban, hogyan is segíthetnének.

A mellrák családi ügy

Betör az életünkbe és nem lehet kikerülni – szembe kell nézni vele. És nem csak a nőnek kell ezzel szembenézni, hanem az egész családnak, hiszen a feje tetejére állíthatja a kialakult rendet.

Az első sokkon túl

Az első sokkon túl a legfontosabb, hogy mindketten tisztában legyenek azzal, mi is fog történni. Mi a vizsgálat eredménye, milyen kezelések várhatók, azoknak mik lesznek a mellékhatásaik, mit kell tenniük, stb.

Segítsen az információ szerzésben

Segítsen szerezni minél több információt a kezelőorvostól, hiteles könyvekből, újságokból, hogy felkészülve találja Önöket mindaz, ami történni fog. Az internetes fórumok is segíthetnek főként lelkileg, de szem előtt kell tartani, hogy bizonyos táplálék kiegészítők a kezelések alatt nem kívánatosak – beszéljenek meg mindent a kezelőorvossal, hisz ez most a legfontosabb bizalmi kapcsolat.

Kísérje el párját, ahová csak tudja, és ha ideje engedi.

Nincs ennél fontosabb dolog. “Mikor a férjem ott volt, sokkal nagyobb biztonságban éreztem magam még akkor is, amikor azt beszéltük meg milyen lesz a műtét, hogy fogok kinézni azután”, vallotta egy mellműtött betegünk.

Készüljön fel

Készüljön fel arra, hogy a műtétet követően, és a kezelések folyamán párja gyenge, elesett lesz, támogatásra, esetleg ápolásra szorul. Jó, ha előre, esetleg közösen végiggondolják, mit és hogyan lehet átvállalni, átszervezni, esetleg ki tud még a környezetből segíteni annak érdekében, hogy a napi szükségletek ne szenvedjenek hiányt. A jó szervezési készség nagy áldás ebben az esetben, és nem szégyen segítséget kérni, a családtagok, barátok, ismerősök ilyenkor megkönnyebbülten és készségesen segítenek, hiszen ők nem tudnák kitalálni, mivel teszik a legjobbat.

A bevásárlás, főzés, mosás, mosogatás, esetleg gyermekek ellátása jelentős megterhelés. A mindennapos nehézségek közben tudatosítania kell, hogy ez átmeneti állapot, el kell fogadnia, és fogadtatnia, hogy nem lesz minden tökéletes.

“Rettegtem a műtét után, hogy mit váltok majd ki a férjemből. Kiderült, hogy a férjem attól félt csupán, hogy nehogy fájdalmat okozzon nekem.”  A legfontosabb az érzések, gondolatok kimondása, egymás türelmes meghallgatása, az események elfogadása és egymás és szövetségük erősítése.

A szexualitás is változik

A vágyat befolyásolhatja a kimerültség, a kezelések okozta hormonális változások, attól való félelem, hogy a megváltozott testkép az Ön számára visszataszító lesz. Semmiféleképpen ne vegye ezt a személyétől való elfordulásnak, ha párja elutasító, szeretettel, együttérzéssel biztosítsa partnerét megértéséről, és ölelje át, dédelgesse úgy, ahogyan az neki is megfelel. A gyógyulással ezek a gondok enyhülnek, és az őszinteség, az egymásra figyelés segít visszaállítani a szexuális harmóniát. Ha úgy látják, hogy szakember segítségére lenne szükség, ne halogassák.

Gyakran előfordul depresszió, keserűség, düh vagy apátia a betegeknél. A halállal, mint lehetőséggel való szembenézés nem mindenkiből vált ki harcos, túlélni akaró magatartást. Tudnia kell, hogy párja különböző hangulatok és érzelmek viharát éli meg, ez természetes, és hozzátartozik a betegség feldolgozásához, ezek az állapotok változnak, és nagyon fontos, hogy a negatív periódusban ne ragadjon benne.  A hangulati ingadozások nem Önnek szólnak, mégis, amennyiben úgy érzi, hogy ezzel nehezen tudnak megbirkózni, úgy nyugodtan kérje pszichológus segítségét.

Beszélgessenek!

Minél jobban tisztázzák egymás előtt érzelmeiket, annál könnyebben segíthetnek egymáson. Az őszinte, nyílt beszéd útját és módját mindenkinek egyénileg kell megtalálni. Lehet, hogy voltak olyan témák, amiket máskor kerültek, de most szükségessé válik, hogy beszéljenek róluk. Ne érezze úgy, hogy Önt akarja bántani a párja, amikor elmondja gondjait, elfojtott érzéseit. Erre szükség van. Próbálja kívülről szemlélni, hogy valóban megértse a probléma lényegét. Nem kell védekezni, és támadni sem, sőt el lehet ismerni, hogy egyelőre nincs megoldás. De majd lesz, ha mindketten úgy akarják!
A kommunikációban sokan úgy gondolják, hogy mindenre rögtön megoldást kell találniuk. Csakhogy az érzésekre nincs megoldás! Elég ha visszajelzést ad: “megértem, hogy félsz …” ne zárja le azzal, hogyan kellene viselkedni, mit kellene tenni ebben a helyzetben. Elisabeth Kübler-Ross mondta „én sem vagyok tökéletes, te sem vagy tökéletes – és ez tökéletesen rendben van”. A krízishelyzetek lehetőséget adnak arra, hogy szeretetüket és kapcsolatukat helyezzék előtérbe, ami megújulhat, megerősödhet.

Fordítson figyelmet saját magára is!

Ahhoz, hogy párjának segíthessen, és szeretettel, energiával töltse fel, Önnek is meg kell erősödnie. A többletterhelést fizikailag és lelkileg is bírni kell, ezért figyeljen arra, hogy kimozduljon, legyen önálló programja is, ne hanyagolja el sem az aktív mozgást, sem a megfelelő mennyiségű pihenést. Az is érthető, hogy ha “elege van” a rák témájából. Partnerének sem kell folyton a betegségre gondolnia. Irányítsa úgy a beszélgetést, hogy szórakoztató, semleges témákról, az Önt foglalkoztató kérdésekről is szó essen, vagy ha párjának van hobbija, segítsen, hogy minél előbb művelhesse.
“Észrevettem a barátomon, hogy egyre karikásabb a szeme, egyre inkább kötelességből ül az ágyam mellé, egyre fáradtabb. Végül én mondtam neki: Mozdulj már ki, csinálj magaddal valamit, mert a végén még ide fekszel mellém!”

Beszéljék meg azt, hogy Ön nem azért megy el futni, vagy barátaival találkozni, mert nem akar a társával lenni, hanem mert ez mindkettejük érdeke. Ha már párja olyan állapotban van, hogy megtehetik, minél előbb mozduljanak ki mindketten, menjenek társaságba, moziba, színházba, kirándulni – hiszen neki is fontos, hogy túljusson a passzív időszakon, a betegségtudaton.

“Én nem vagyok beteg. Megműtöttek, kezeltek, meggyógyultam, mint bárki bármilyen más betegségből. Dolgozom, a szeretteimmel vagyok, élvezem az életemet, arra figyelek, ami előttem van, és nem arra, ami mögöttem” – ez egy jó állapot, amit érdemes megcélozniuk. A jóra fókuszáljanak, értékeljék a pillanatot, a javulást, és hívják az örömöt minden módon az életükbe!

Reméljük segítettük, ha kérdése lenne, szívesen továbbítjuk szakember felé: info@noiegeszsegcentrum.hu