A változókor könnyebben

A változókor könnyebben

A klimax az élet része, és fontos tudatosan felkészülni rá. Ez a folyamat befelé irányítja a figyelmet, hogy jobban megismerjük magunkat, testünk és érzelmi világunk működését, kapcsolatát.

Mielőtt gyógyszerekhez nyúlna, ismerje meg a természetes lehetőségekkel, hogy minél egészségesebben élje meg ezt az időszakot, fordítsa saját maga javára a változást!

A tapasztalatok szerint ugyanis a sport vagy mozgásterápia, a Kneipp-kúra és az egészséges táplálkozás, amelynek során kevés alkoholt, kávét és fekete teát fogyasztunk, valamint a dohányzás mellőzése nagyban enyhítheti a változókori tünetek intenzitását. Azok a mellműtöttek, akik bizonytalanok, hogy milyen sportág lenne számukra alkalmas, vagy addig még sohasem sportoltak, a kezelőorvosukkal történt megbeszélés után felkereshetnek olyan gyógytorna csoportokat, ahol kifejezetten mellműtöttekkel foglalkoznak. A mozgás, valamint a D-vitaminban és kalciumban gazdag étrend szintén megelőzésül szolgálhat a későbbi csontritkulás (oszteoporózis) esetén, lehet, hogy a D-vitamin pótlásra is szükség van. Igen lényeges, hogy milyen anyagokkal táplálja a szervezetét. Legjobb a teljes értékű táplálkozás, ami sok zöldséget, gyümölcsöt, salátát és kellő mennyiségű tejterméket tartalmaz. Ajánlatos mindig friss terméket fogyasztani. Az úgynevezett táplálék kiegészítők némely alkotóelemének mellékhatását tudományosan nem mindig vizsgálják meg kellően. Néhány ilyen készítményt gyógyszerként reklámoznak. Gyógyszertárakban árusítják, tartalmaznak írásos tájékoztatót, továbbá kíméletesen és biztonságosan enyhítik a klimax tüneteit, még mellrák esetén is. A szakembereknek egyébként az a véleményük, hogy ezeknek a többnyire drága szereknek a hatóanyagai az egészséges, teljes értékű táplálékban ugyanúgy megtalálhatók.

Természet és akupunktúra

Gyors segítséget a természetből is kaphatunk, mivel sok olyan gyógynövény létezik, amely csillapítóan hat – akkor is, ha a szakértők nem mindig értenek egyet azok hatásában. A klimax tüneteit enyhítő gyógynövények esetében a döntő szempont azonban az, hogy szubjektíven jobban érezzük magunkat, és nem a tényleges hatásmechanizmus. Így a zsálya hatásos a hőhullámok ellen, az orbáncfű jobb kedvre derít, a macskagyökérnek idegnyugtató és altató hatása is van. A gyógynövényekkel való kezelés előtt azonban kérje ki orvosa tanácsát, mivel azok típusát és adagolását mindenkinél egyénileg kell meghatározni.

Legyen azonban óvatos! A gyógynövénykészítményeknek is lehet az ösztrogénhez hasonló hatásuk, ezért a használati útmutatót feltétlenül gondosan el kell olvasni, és érdemes a kezelőorvossal is konzultálni.

Egyre gyakrabban alkalmaznak távol-keleti gyógymódokat is. Mindegy, hogy valamilyen kínai gyógyszer, akupunktúra, ayurvéda vagy masszázs – sok nőnél ezek a megoldások is pozitív eredményre vezethetnek.

Különösen fontos a lelki élet ápolása. Ha teheti, kerülje a stresszt, ne terhelje magát túl, tanulja meg a jó időbeosztást, a lazítás módjait, tisztázza a konfliktusokat – főleg a partnerkapcsolatban! A felmerülő problémák felborítják az életünk lényeges részét képező lelki egyensúlyt is – Önnél és a partnerénél is. Ugyanis a férfiaknál is létezik változókor.

Gondolatok az öregedés lehetőségeiről

“Sok ember életében kimondottan krízist okoz az öregség, sőt már az öregedés is. Az ember válaszút elé kerül: vagy vállalkozik az átformálódásra, új orientálódásra, vagy az a veszély fenyegeti, hogy görcsösen kapaszkodik a megszokottba és mindenképpen azt akarja megtartani.

Az öregség ilyenformán esélyt adhat arra, hogy új formában azonosuljunk önmagunkkal, anélkül, hogy olyan szerepeket kellene játszanunk, amelyek korábban ránk zúdultak. Ezt az önmagunkkal való identitást elsősorban úgy érhetjük el, ha a lehető legőszintébbek vagyunk önmagunkhoz, és öncsalás nélkül fogadjuk el magunkat.

Az öregedés nem csak folyamat, hanem feladat is – együtt megöregedni úgyszintén… A lényeg immár lelkiekben található. Gyöngédség, bensőséges, mély meghittség, a közösségnek új formája alakulhat ki és kaphat nagyobb jelentőséget.”

(Fritz Riemann: Az öregedés művészete)

„Szeretet csak akkor lehetséges, ha két ember a léte középpontjából közeledik egymáshoz, ennélfogva ha mindegyik a léte középpontjából éli meg önmagát. Csak ebben a centrális létezésben van emberi méltóság, csak itt van elevenség, csak itt van meg a szeretet alapja. Az így megélt szeretet állandó kihívás; mozgás, növekedés, együttműködés; hogy harmónia van, vagy konfliktus, öröm vagy bánat még ez is másodlagos ahhoz az alapvető tényhez képest, hogy két ember a léte lényegéből éli át egymást, hogy egyek egymással, és nem azért, mert menekülnek önmaguk elől, inkább, mert egyek önmagukkal. A szeretet jelenlétének csak egy bizonyítéka van: a kapcsolat mélysége, az elevenség és az erő minden érdekelt személyben; ez a gyümölcs, amiről a szeretet felismerszik.”

(Erich Fromm: A szeretet művészete)

Változókor a férfiaknál

Az úgynevezett adropauza vagy férfi klimax kb. a 40-es években kezdődik. Ekkor a szervezet elkezd kevesebb férfihormont (androgént) termelni. Ennek lehetséges következményei a kedvtelenség, fáradékonyság, hőhullámok, merevedési zavarok, verejtékezés, idegesség, koncentrációs zavarok és depresszió. A nőkkel ellentétben a férfiaknak – a változókor tekintetében – még „emancipálódniuk” kell: meg kell tanulniuk beszélni róla – egymással is, de elsősorban a partnerükkel.