Egy érdekes rehabilitációs mód a SUP

Egy érdekes rehabilitációs mód a SUP – állva evezés

Az elmúlt években a SUP (vagyis állva evezés) népszerűsége hazánkban is növekedett. Évről évre egyre több SUP deszkát láthatunk a vízpartokon, de szolgálhat ez mást is, mint egyszerű szórakozást? Kapcsolódhat ez például a mellműtét utáni rehabilitációhoz? A válasz az, hogy igen.

2005-ben a Pinc & Steel Új-Zélandon és Ausztráliában egy olyan úttörő mozgalmat indított, amelynek lényege a rákbetegség utáni rehabilitáció. Azóta ezt a mozgalmat kiterjesztették az Egyesült Királyságra, Kanadába, Dél-Afrikába, Brazíliába és Dubaiba is.

A koncepció

A koncepciót képzett rák-rehabilitációs gyógytornászok csapata dolgozta ki, annak érdekében, hogy támogassák, irányítsák és rehabilitálják az érintetteket kezelésük és gyógyulásuk minden szakaszában. Ez egy jótékonysági alapon keresztül működő szervezet, aminek több támogatója is van, cégek és magánszemélyek egyaránt.

Az alapító, Lou James gyógytornász, aki testre szabott, Pilates módszeren alapuló mozgássorozatot állított össze Pink Pilates néven, amivel több mint 1000 nőnek segített. Ezt követte a férfiaknak szóló változat, amelyet Steel Programnak nevezett el. A gyakorlatsorok végig kísérik a betegeket a korai rehabilitációtól a gyógyulási folyamaton keresztül az egészség megőrzésig.

A sok pozitív eredmény és visszacsatolást látva Lou rájött, hogy az érintetteknek évekkel a kezelések után is szükségük van segítségre, ezért létrehozta a NEXT STEPS csoportos programokat. Ezekben a csoportokban új, eddig nem alkalmazott mozgásformákkal ismertette meg az érintetteket úgy, mint a jóga, hatékony kardió gyakorlatok. Ezen kívül még egy speciális vízi rehabilitációs programot is bemutatott, nevezetesen az állva evezést, vagyis a SUP-ot. Az utóbbin végzett gyakorlatokat Paddle On programnak nevezte el.

A program alkotói hamar ráéreztek arra, hogy a testi és lelki egyensúly elérésének mennyire természetes módja az állva evezés, amely nem csak a fizikai rehabilitációt, hanem a lelki feltöltődést is segíti. A Paddle On nemcsak az embereket segíti a rák után, hanem a remény, az erő és a bátorság megtartásáról is szól. A program vezetői szenvedélyesen segítik az embereket a rákkezelés nehéz időszakában, hogy így minimalizálódjanak a kezelések mellékhatásai, és ösztönözzék őket a jobb életminőségre.

Eredmények

Az első kísérleti SUP rehabilitációs program végén a résztvevők arról számoltak be, hogy az életminőségük javult, beleértve a fáradtsággal, a hangulatváltozással és az emlékezettel kapcsolatos tüneteket is. Testük erősödött, az általános önbizalmuk, az erőnlétük, továbbá az egyensúlyérzékük is javult. A Paddle On program kezdete és befejezése között azon résztvevők közül, akik a program megkezdésekor általános egészségi állapotnak örvendtek, sokan a program végeztével már „kiváló” állapotúnak vallották magukat.

A programban résztvevők beszámoltak arról, hogy sokkal jobban érdekli őket a SUP és rendszeresen folytatják az evezést, sőt más sorstársaknak is ajánlották a programot. Úgyszintén pozitívan számoltak be az oktatásról csakúgy, mint az általuk elsajátított készségekről.

A résztvevők visszajelzése pozitív volt az állva evezés oktatásával kapcsolatban és új készségek megtanulásával is.  Szintén elismerően nyilatkoztak a szabadidő vízen történő eltöltésének élvezetéről, annak pihentető hatásáról, valamint az érintett nők tapasztalatcseréjének hasznosságáról.

A Paddle On program nemcsak az erőnlét, egyensúly és hajlékonyság növekedésével, hanem olyan pszichológiai hatásokkal is járt, mint például a magabiztosság és jobb életkedv, valamint a fáradékonyság csökkenése is.

A program végével sok nő azt jelezte, hogy folytatná a programot és továbbra is szeretné a SUP-ot rendszeresen használni. A jó hír, hogy ezt a sportot már itthon is egyre több helyen lehet választani, és a fentieken túl van még néhány tipp, amiért érdemes a SUP-ot választani.

A felmérés és a részletes eredmények ITT olvashatóak (angol nyelven)

Forrás: SUP store