Limfödéma-megelőzés

Limfödéma-megelőzés

Emlőműtét után a nők 30-40 %-ánál zavar keletkezik a folyadékoknak és fehérjéknek szövetekből történő elszállításáért felelős nyirokrendszerben. Műtét közben eltávolítják a hónalji nyirokcsomók egy részét vizsgálat céljából, hogy képet kapjanak a betegség stádiumáról. Amennyiben túl sok hiányzik ezekből a „szűrőállomásokból”, a nyirokáramlás lelassul. A pangó fehérje részecskék vízmegkötő tulajdonsága miatt azután gyulladás keletkezik – egy olyan kellemetlen következmény, ami évekkel később is jelentkezhet. Érintettek lehetnek mind a teljes emlőeltávolításon, mind az emlőmegtartó műtéten átesett nők.

A limfödéma megelőzhető

Egészséges táplálkozással, mozgással

A műtött oldali karunkat ne terheljük meg, pl. séta közben ne lógassuk túl hosszú ideig, ne cipeljünk vele súlyos dolgot! Végezzünk pumpáló gyakorlatokat (zárjuk ökölbe a kezünket, feszítsük meg a karizmainkat, 3-4 másodpercig tartsuk így, majd lazítsunk el)! Emeljük magasba a karunkat, ez elősegíti a nyirokfolyadék visszaáramlását.

A túlsúly vagy a szűk ruha gátolja a nyirokfolyadék áramlást. Nem szabad, hogy a ruhanemű bevágjon a mell vagy a kar területén.
Gyűrűt vagy órát a másik kézen szabad csak viselni – főleg nyáron, amikor a hőség miatt egyébként is jobban pang a nyirokfolyadék.
Viseljen könnyített protézist, amelynek a súlya kb. 25%-kal kevesebb! A ragasztásos protézis tehermentesíti a vállakat.
Kerülje a vékony pántos melltartót, ami vállban bevág vagy aminek szűk a kosara! A speciális protézistartó melltartóknak szélesebb és/vagy bélelt a vállpántja.

Óvatosan végezze a házi- és a kerti munkákat, hogy elkerülje a sérüléseket! A kórokozók miatt gyulladások keletkezhetnek, amik kiválthatják vagy erősíthetik a limfödémát.

Az ödéma tünetei

A kar megduzzad. Feszül a bőr, a karunkat nehéznek érezzük. Ha a kar körmérete több mint fél centiméterrel megnő, forduljon orvoshoz, és gyógytornászhoz! Ha a limfödéma tovább terjed, az a továbbiakban orbánchoz, a teljes kar fájdalmas gyulladásához vezethet.

Kialakult limfödéma esetén orvos és gyógytornász segítsége szükséges, akik többek között speciális gyógytornával, és limfdrenázzsal, valamint szükség szerint karharisnyával, vagy kompressziós fáslival segítenek a folyamat visszafordításában.

A mellműtöttek gyógytornájával, limfdrenázzsal foglalkozó gyógytornászok listáját megtalálja a gyógytornászok menüpont alatt.  Bővebb ismereteket a rovatunk további, limfödémával és nyirokterápiával, valamint gyakorlati tanácsokkal foglalkozó cikkeiből szerezhet.