Terápia és lehetséges komplikációk

Terápia és lehetséges komplikációk

Mi a kompressziós terápia hatása, és milyen komplikációk veszélyeztethetik a mellműtötteket limfödéma esetén

Földi-féle nyirokterápia 3. rész

  1. A nyirokterápia és kompressziós terápia hatása szervezetünkre (nyiroködémára)
  2. Komplikációk, melyek nyiroködémás területeken és (vagy mellműtét) besugárzás után léphetnek fel, illetve mint kísérő megbetegedések a nyiroködéma állapotát fokozhatják
  3. Nyirokterápia hatása szervezetünk nyiroködémás területein:

I. A nyirokterápia és kompressziós terápia hatása szervezetünkre, a nyiroködémára

A nyirokképződés és a nyirokműködés fokozódik

Eloszlatja a szövetközti folyadékot és nyirokfolyadékot a szövetekben és nyirokerekben, vagyis a nyirokképződés nagyobb felületen tud megvalósulni, illetve a nyirokerekben pangó nyirokfolyadék nyirok-„mellékutakon” tud elfolyni.

A nyirok-percvolumen fokozódik a beteg nyirokerekben, ami azt jelenti, hogy adott időegység alatt több nyirokfolyadék folyik el azon nyirokerekben, amelyek nem működnek maximálisan.

A nyiroködéma területén kialakult szövetes elváltozások, más néven nyirokfibrózisokat lazítja.

Kompressziós terápia hatása

  • A külső nyomás hatására a kapillárisokból kevesebb folyadék tud kijutni a szövetközti térbe. A nyirok és vénás visszaáramlás fokozódik.
  • Konzerválja a terápiás eredményt, megakadályozza, hogy a nyiroködéma volumene növekedjen, minősége romoljon.
  • Eloszlatja a szövetközti folyadékot nagyobb területre, így a nyirokképződés nagyobb felületen tud megvalósulni.
  • Speciális szivacsbetétek hatására az adott területekről növekszik az ödémaáramlás, valamint a nyirokfibrózisok fellazulnak.

II. Komplikációk

A betegségek állapotában különféle behatások, elváltozások miatt változás állhat be. Egy nyiroködéma esetén ennek nagyon sok eredete lehet. A leggyakrabban előforduló elváltozásokat, komplikációkat, megbetegedéseket az alábbiak:

Gyulladásos izületi megbetegedések: rheuma, kopásos izületi elváltozások

Amennyiben a meglévő nyiroködémához ezek vagy hasonló megbetegedések társulnak, a nyiroködéma állapota az aktuálisan fellobbanó gyulladásos folyamatok miatt rosszabbodhat, hiszen minden gyulladás alkalmával „plusz” ödéma alakul ki, ami a megszakadt nyirokerek folyamatossága miatt még jobban akadályozza a nyirokáramlást.

Sclerodermia

Gyulladásos autoimmun megbetegedés (kötőszövet megbetegedése, oka ismeretlen). Az akut gyulladásos szakaszában a megbetegedésnek az előbbiekhez hasonlóan leírt hatása van az nyiroködémás végtagra, testrészre.

Bőrelváltozások

Olyan bőrelváltozások léphetnek fel, amelyeknek az eredete különböző, és ebből kifolyólag eltérő következményei lehetnek, ezért mindenképpen érdemes bőrünk változásait figyelemmel kísérni. Különösen három szín jelezhet komplikációt:

Piros színnel mutatkoznak a következő elváltozások, megbetegedések úgymint:

Orbánc(Erysipelas)/vagy más bakteriális gyulladások (nyiroködémánál a leggyakrabban fellépő komplikáció. Ezzel a témával egy másik cikkünk is foglalkozik

Lymphangiosis carcinomatosa: a felületes nyirokerekben burjánzó rákos sejtek a bőrön térképszerű piros foltban mutatkoznak, különösebb betegségérzet nélkül növekvő piros foltot képezve a bőrön. Ránézésre könnyen összekeverhető az orbánccal, holott ennek kialakulása, növekedése heteket, hónapokat vesz igénybe, és – ahelyett hogy pár nap alatt elmúlna, mint az orbánc tünetei – egyre nagyobb lesz

Bőr gombás megbetegedése:  legyakrabban lábujjak között, hónaljban, mell alatt, illetve minden olyan hajlatban, bőrredőben kialakulhat ahol „meleg és nedvesség van”
Ekcéma, allergia: amennyiben az oka a komplex nyirokterápiából ered, leginkább a bőrápoláshoz használt krémek, bandázsolás esetén szivacs vagy vattapólya miatt alakul ki
Teleangiektázia: besugárzott területen felületes vékony erek válnak láthatóvá

Lymphangitis: nyirokérgyulladás, piros csíkként „fut” a végtagon a szív felé. Ezt a gyulladást a nyirokerekben lévő baktériumok okozzák, a köznyelv ezt vérmérgezésnek nevezi
Thrombophlebitis, Varicophlebitis: a vénák, viszerek trombózisa, gyulladása

Kék színű elváltozások esetén a következő problémákkal állhatunk szemben:

Angioszarkóma: rendkívül ritka, nagyon rosszindulatú friss véraláfutásszerű daganat, mely a vérerek belső falának rosszindulatú elváltozása. Szinte kizárólag elhanyagolt, nem rendszeresen kezelt nyiroködémák esetén alakul ki a nyiroködémás területen /végtagon. Nagyon gyorsan alakít ki metasztázisokat.

Véraláfutás: első rápillantásra az angiószarkómával keverhető össze, holott a véraláfutás szélei néhány nap után sárgás-zöld színűre változnak el és idővel egyre halványabbak lesznek. Legkésőbb 14 nap múlva teljesen felszívódnak. Ezzel szemben az angioszarkóma az idő múltával egyre nagyobb lesz és színe változatlanul sötétkék marad.

Felületesen látható vénák: több egymástól teljesen független kiváltó oka is lehet

  • Előfordulhat, hogy a besugárzás krónikus következményeként lép fel, mivel a mélyben elindult szövetes elváltozások a mélyben futó erekre nyomást gyakorolnak, melynek következtében a vér a felületes vénákon keresztül keres magának helyet.
  • Ugyanez történik, ha a mélyben esetleg egy tumor nyomja a vénákat.
  • Műtétek után egy héten belül akár mélyvénás trombózis is lehet ennek az oka. Mélyvénás trombózisok leggyakrabban az alsó végtagon alakulnak ki, de nem kizárt a karon sem.

Szív-és tüdő-megbetegedések: esetén a rossz vérkeringés miatt a vér oxigénben szegény, melynek következtében az ajkak, nyelv, körmök kékszínű elváltozása, nehéz légzés stb. tapasztalható.

Barna: színelváltozással a következő problémák mutatják meg magukat:

  • krónikus vénás gyengeség 2. és 3. stádiumban (Hämosiderinablagerungen)
  • besugárzásból eredő krónikus fibrózis: más néven radiogén fibrosis. Azok a sugarak, melyek a rákos sejteket elpusztítják, sajnos más szöveteket is károsíthatnak. Ez leginkább azoknál a besugárzási technikáknál fordul elő, melyek sok évvel ezelőtti praxisból származnak. Mint minden ez a technika is fejlődött, így a krónikus következményei egyre ritkábbak lesznek.
  • anyajegy (rosszindulatú bőrrák: fekete melanoma): anyajegyeink színelváltozását, nagyságbeli, térbeni alakulását mindenkinek érdemes figyelemmel követni, hiszen bárkinek bőrén történhet ilyen jellegű változás.

Hegek

A nyiroklefolyást minden heg akadályozza, ami vastagabb, mint 2mm és a nyiroklefolyás útjában „áll”. Minél finomabb, vékonyabb egy heg, illetve párhuzamosan fut a nyirok-kollektorokkal, annál kevésbé akadályozza a nyirokáramlást. Ezért fontos, hogy a műtét után a lehető leghamarabb a hegeket is kezeljék.

Befűződések

Létrejöhetnek túl szűk ruházattól, nehéz mellprotézistől, kompressziós harisnyától, ékszerektől, órától stb.

Besugárzott (radiogén) területeken a sugárzás következtében következő krónikus elváltozások alakulhatnak ki (teleangiektázia ld. fentebb)

  • Radiogén fibrózis (lásd fent)
  • Érzéscsökkenés, érzészavarok, fájdalom, erőcsökkenés, bénulási tünetek (az adott végtagon)
  • Felületesen látható vénák
  • Vérellátási zavarok
  • Csontritkulás
  • Radiogén sebek (ulkusz)

Nyirokfisztulák, nyirokciszták

Különböző okból eredő, nagyobb mértékű nyiroklefolyási probléma esetén (nyirokcsomók eltávolítása, esetleg a mélyben burjánzó tumor, mely a nyirokerekre nyomást gyakorol) a nyirokkapillárisok (legkisebb nyirokerek) a bőrön át kitüremkednek a bőr felszínére, ez a nyirokciszta. Egy általában víztiszta folyadékkal töltött apró hólyagocska képében látszik a bőr felszínén. Leginkább olyan területeken fordul elő, ahol a bőr vékony és puha pl. hónalj, genitális területek, könyökhajlat, felkar belső fele stb. Amennyiben ezek a ciszták kiszakadnak, úgynevezett nyirokfisztulák keletkeznek, ami egy nyitott kapcsolat a külvilág felé, így a fertőzésveszély sokkal nagyobb, mint a ciszták esetén.

Fájdalom

A jelentkező fájdalom eredete sokféle lehet. Rendkívül nagy, állandóan fennálló fájdalom esetén gondolnunk kell esetleges rákos elváltozásra. Eredete lehet természetesen mindenféle ízületi-, lágyrész-gyulladásos megbetegedés, ideggyulladás stb.

Egyéb megbetegedések

Cukorbetegség, érszűkület megnehezíti a nyiroködéma kezelését, ezért ügyelni kell minden egyéb betegség megfelelő kezelésére.

Hobby, Sport, Munka

Kerüljünk minden tevékenységet, mely sérülést okozhat ödémás bőrünkön, és növelné az orbáncveszélyt, illetve tegyük meg a megfelelő óvintézkedéseket.

Hogy mindezekre a jelekre, elváltozásokra hogy reagáljunk, illetve mit jelent ez a komplex nyirokterápia területén, sorozatunk következő részében elárulom Önöknek.

 

a bejegyzés Krizsán-Bagáry Tünde Nemzetközileg elismert nyirokterápiás szaktanár, Földi féle komplex fizikális ödématerapeuta és gyógytornász Amoenalife magazinban megjelent írásának szerkesztett változata