Sorstársak és segítők

Sorstársak és segítők

A mellrákot túlélő nők örömüket lelik abban, hogy másoknak, sorstársaiknak segíthetnek. Erre klubokat, alapítványokat hoznak létre. Róluk szóló cikkünk végén az elérhetőségeiket is megleli.

Érdekes felmérés született 2004-ben, amelynek eredményei között kiderült, hogy a rákos megbetegedésben szenvedők, illetve azt túlélők közül a mellrákban megbetegedett nők a legaktívabbak abban, hogy sorstársaik felé forduljanak. Egy-egy markáns személyiség köré csoportok szerveződnek, egyesületet alapítanak, és spontán vagy szervezetten tartják a kapcsolatot, tevékenykednek. Az érintett nők között vannak nagyon aktívak, és vannak, akik inkább szemlélődően viszonyulnak a kérdéshez, és csak akkor lépnek, ha szükségesnek érzik.

Rózsaszín hónap

A legnagyobb nemzetközi mozgalom is a mellrák ellenes harchoz kötődik. Nancy G. Brinker az USA volt magyarországi nagykövete 2002-ben hozta létre az Egészség Hídja Összefogás a Mellrák Ellen egyesületet,  amely több országos szervezet együttműködésével jött létre és minden októberben – amely a nemzetközi mellrákellenes hónap -, megrendezi a „rózsaszín” sétát a Lánchíd körül, amelyhez országszerte számos egyesület és klub csatlakozik.

Ez a nap egy emlékeztető, hogy figyeljünk jobban magunkra és egymásra, ünnepeljük a gyógyulást, a túlélést, együttérzéssel forduljunk egymás felé. A mellrák ellenes nap a média figyelmét is magára vonja, fókuszba helyezi nem csak a mellrákban szenvedők, hanem más rákbetegek gondjait, a velük való szolidaritást.

Mi történik az év többi napján?

A mellműtött nők klubszervezésének nagy hagyománya van hazánkban is.  A legrégebbi szervezetek – Rákliga, Rákszövetség, Rákellenes Alapítvány –  helyi szolgálatai és klubjai központi támogatással tudják szervezni a programjaikat.  Emellett a betegek kórházi találkozásaiból, közös gondokból és érdeklődésből, vagy aktivitásból születnek meg csoportok, akiknek általában egy erős magja tartja össze és szervezi a programokat a tagság számára. A hazai klubok és egyesületek igen nagy szórást mutatnak életkorban, működési jellegben és létszám tekintetében is, ami teljesen rendben van. Milyen klubokkal-egyesületekkel találkozhatunk?

Hagyományos klubok

Azokat nevezem hagyományos kluboknak, amelyek már több mint egy évtizede működnek, többségük közös kirándulásokat, előadásokat szervez, kapcsolatot tart fenn a helyi önkormányzattal, vagy más szervezetekkel, találkozóik rendszeresek. Stabil támaszt nyújtanak a régi tagjaiknak, az új tagok beáramlása kisebb arányú. Egymás közötti bizalom és kölcsönös segítség jellemzi őket, ahogyan egy hagyományos közösségre jellemző.

Innovatív klubok és egyesületek

Az innovatív klubok jellemzője, hogy aktívan fordulnak az új dolgok felé. Kipróbálják a jógát, meditációt, táncot, aktívan sportolnak, más betegcsoportokat támogatnak, utaznak, tagjaik nyitottak a pszichoterápia és más önsegítő megoldások felé. Innovatívak lehetnek hagyományos és lazán szerveződő csoportok is, amelyek a programok szervezését és a kapcsolattartás egy részét a világhálón bonyolítják.

Információs oldalak és blogok

Mivel ma már automatikusan a keresőkbe pötyögjük be problémánkat, nem kérdéses, hogy az internet kapja a legnagyobb szerepet a tájékozódásban, a közösségi oldalak a kapcsolatteremtésben. Hogy ez jó vagy rossz, azt mindenki maga döntse el, a tény ettől tény marad. Az ellenőrizetlenül keringő hírek persze károkat is okozhatnak, viszont a bejáratott, hiteles oldalakon érdemes tájékozódni, sorstársak blogjait hasznos és jóleső olvasni. Az egyéni blogok és közösségek az interneten önálló oldalaikon vagy a közösségi oldalakon adnak hírt magukról.

Rendszeres programokat nyújtó alapítványi központok

Pszichoterápia, művészetterápia, egyéni tanácsadás, gyógytorna, Simonton tanfolyam, Gerson terápia, jóga és még sok más programot találhatunk néhány központban, amelyek egyúttal például szolgálhatnak a helyi klubok számára is, de egyéni útkeresésben is nagy segítséget nyújtanak.

Más a hozzáállás

Évtizedekkel ezelőtt egy titkolózó, rettegő magatartást hordozó társadalmi probléma volt a rák. Ma egy óriási kihívás, amiben a család, barátok mellett rengeteg támogatást kaphatunk számos forrásból. Egyedül, vagy csapatban, ma már senki sem érezheti azt, hogy magára hagyták, elegendő megkeresni a személyiségének leginkább megfelelő segítő csoportot, programot, és ez lelkileg is óriási előrelépés ebben megvívandó, kemény küzdelemben.

Internetes információs oldalak rák témában: Rákgyógyítás , Daganatok.hu ,

közösségek Mellrákinfo   Mellrákfórum , Mellrákellen, Újjászületés Táncklub, Bolero Önsegítő Csoport, Fagyöngy Egyesület Veszprém

blog: Fülesodu

alapítványok Egészségforrás , Tűzmadár

országos szervezetek : Rákliga , Rákbetegek Országos Szövetsége