Beata Bishop

Beata Bishop

Beata Bishop Londonban élő, magyar származású pszichoterapeuta, aki rákbetegségéből való gyógyulása óta hirdetője és tanítója az általa is alkalmazott Gerson terápiának. Arra bíztat, nézzük meg, mitől leszünk betegek, és változtassunk a megbetegítő szokásokon, egészségtelen életmódunkon, mert csak így lehet teljes a gyógyulás.

Magyarországon Ön elsőként számolt be arról, hogyan sikerült alternatív módon gyógyítania rákbetegségét.

1983-ban melanómát állapítottak meg a lábamon, amely a nyirokrendszeren keresztül áttétessé vált. Többször műtöttek, csonkolták a lábam, és úgy láttam, a szokványos kezeléssel nem tudnak rajtam segíteni. Ekkor találtam rá a Gerson terápiára, amely számomra tökéletes megoldást nyújtott. Pszichológus vagyok, és ma a munkám zöme arról szól Londonban és itt is, hogy daganatos betegek illetve gyógyultak lelki segítségét végzem, bár itthon évente csak 2-3 hetet töltök. Tudom, hogy milyen daganatos betegnek lenni, és a saját példámon keresztül el tudom hitetni, hogy ebből a betegségből is meg lehet gyógyulni.

Mondana erről néhány szót? Amennyire tudom, Ön itthon is oktatja ezt, hogyan tudná összefoglalni a terápiát, hogy miről szól, mi a lényege?

A lényeg nagyon egyszerű: a daganat maga nem betegség. A betegség maga a teljes szervezetet átfogó folyamat. Természetesen a daganatot távolítsuk el, de ne koncentráljunk rá, mert akkor máshol a szervezetben ismét előjöhet, tragikus módon ez szokott történni. A szokványos medicina a tumor elpusztítására koncentrál mindent: lásd sebészi beavatkozás, majd kemoterápia. Én azt kérdeztem: utána mi lesz? Lehet, hogy visszajön egy-két vagy öt év múlva, és én nem tettem semmit. Ezért a kezelések után teljes gőzzel rá kell állni a szervezet méregtelenítésére, másfelől vissza kell hozni az optimális egészségi állapotba. Sokan e terápiával lesznek életükben először egészségesek. Ez táplálkozási terápia. Szigorú diéta – nem koplalás, mert szinte “agyontáplálnak” – gabona, biotermék, zöldség, gyümölcs friss levek. A gyógyszerek természetes anyagból készülnek. A méregtelenítést kávébeöntéssel és ricinus olaj beadásával érjük el. Ez kemény dolog, de a daganatos betegség is kemény. Ha az ember meg akarja menteni az életét, akkor sok mindenre hajlandó. Én is úgy mentem bele, hogy vagy sikerül, vagy nem, más utat nem láttam. Szóval ez a lényeg: az egész szervezetet kitisztítani, és felépíteni, és ezt táplálkozással oldjuk meg.

Mi a helyzet a boltban kapható ételekkel, készételekkel?

Ezek jó ízű, és tetszetős ételek de tápértékük minimális, agyon vannak finomítva, és a sok só, cukor, szénhidrát, zsír – rákkeltő anyagok. Persze olcsók. Ha ellenőrzött forrásból szerzett alapanyagokból magunk készítjük ételeinket, az sok szempontból megnehezíti az életünket, bizonyos kényelemről le kell mondanunk. De egy dolgot nyerünk vele: az egészséget.

Nyugaton egyre több pénzt költenek az állami egészségügyre, gyógyszerekre, mégis mindenki egyre betegebb. És egyre fiatalabb korosztályok kapnak olyan betegségeket, amik még húsz évvel ezelőtt a közép- vagy időskorúak betegsége volt. Ez részben a környezetszennyezés, másrészt a katasztrofális táplálkozás következménye. Amit fogyasztunk táplálék szempontjából többnyire nulla, viszont hizlal.

Kívül és belül szennyezünk és szennyeződünk. Pedig az emberi szervezet képes gyógyítani magát, s talán ezt természetes anyagokkal kellene erősíteni? Hol a helye ennek a jelenlegi orvostudományban?

Sajnos még nem része. Az orvos és a beteg közötti hierarchikus kapcsolat jellemzője, hogy az orvos minden tudás birtokosa, a beteg passzív szenvedő. (A páciens szó latinul szenvedőt jelent, habár sokszor türelmesnek fordítják – nos kénytelen türelmesnek lenni, de ez más lapra tartozik) Ez régi keletű dolog. Az orvos elmondja a betegnek, hogy ezt és ezt fogjuk Önnel tenni, a beteg általában rémült, sok mindent nem ért, de várja, hogy az életét megmentsék, ezért mindenbe belemegy. Nincs belevonva egy terapeutikus kapcsolatba az orvossal, és ennek következtében jön egy szörnyű tehetetlenségi érzés, nem tud semmit sem tenni önmagáért, kiszolgáltatottnak érzi magát. Kedélye, hangulata általában leromlik, és pontosan tudjuk a pszichológia és immunológia területéről, milyen egyértelmű, mérhető kapcsolat van az immunrendszer és a hangulatunk állapota között. Ebben nincs semmi mágia, rendkívül fontos lenne használni a gyógyításban!

Azt tapasztalom, hogy azért sokan vannak, akik már elméletileg tisztában vannak ezekkel a dolgokkal, a gyakorlatban mégis kevés dolog változik. Miért ilyen nehéz ez?

Jung – akinek az iskolájában engem képeztek – azt mondta, hogy az emberi lény egyik legnagyobb szenvedélye a tunyaság. És azt hiszem igaza volt. Aztán van ez a furcsa elgondolás, hogy a betegség és a halál az csak mással történhet meg velem nem. Ez persze nem így van. Egyszer egy szörnyű példával találkoztam, egy rokonszenves beteggel, aki a könyvemet nagyon szerette, többször is olvasta, mégsem annak megfelelően táplálkozott, éveken keresztül alkoholt ivott, dohányzott, és sajnos nagyon rossz állapotba került. Megkérdeztem tőle, ha ennyire szerette a könyvemet, az nem szólalt meg benne, hogy “Nem” mondta. Nem gondolta, hogy ez neki is mond valamit. Szóval ez emberi gyöngeség.

Visszatérve egy korábbi kérdésére: 1989-ben mikor először szólaltam itt meg, azért mert nagyon aranyosan “belelöktek” újonnan talált barátaim, azt mondtam, hogy úgy látom, ezt a terápiát itt nem lehet csinálni, mert nincs biotermék. Nos azóta javult a helyzet, vannak már biotermékek, sokat beszélnek az egészségesebb táplálkozásról.Vannak gyógyult Gerson-betegek is.

Követni tudják a terápián részt vett betegek sorsát?

Hogyne, az Egészségforrás Alapítvány (ld. bővebben a 26. oldalon), amely az én lelki szellemi otthonom itt Budapesten. Ez a központja a Gerson oktatásnak, tanácsadásnak, tájékoztatásnak. Orvosi felügyelet mellett működik, kicsi de lelkes csapat. Két gyógyult Gerson-beteg vezeti a tanácsadást. Angliában is így volt, csak ott előbbre vagyunk, mert korábban kezdtük.

Talán a feltételek is mások, nem?

Nem feltétlen pénzen múlik a dolog. Amikor én voltam kórházban, magánbiztosításom révén egy nívós privát kórházba kerültem. Külön szoba és rózsaszín függöny. és a koszt olyan pocsék volt, hogy a barátaim hoztak be gyümölcsöt, joghurtot, kenyeret. Ez egyszerűen tudatlanság.

Az egyik természetgyógyász magazinban Ön szokott levelekre válaszolni, és a problémák lelki okaira világít rá. Talált-e a mellrákban szenvedőknél a betegség kialakulásában felelős problémahalmazt?

Annyi minden járul hozzá egy ilyen betegség kialakulásához. A lelki oldal is idetartozik. Ez persze sokféle: pl. egyfajta frusztráció, mert valakinek az élete még akkor is ha látszólag kielégítő neki – valójában nem az. Minket nőket általában arra nevelnek, hogy éljünk másokért, a családért, pedig, ha valaki a saját teljesen normális és emberi szükségleteit, ambícióit elnyomja, tudnia kell, hogy annak következménye lesz. Érzéseket nem lehet úgy elnyomni, hogy az valahol ne fejeződjön ki. Sokszor ezért testi tünettel, betegséggel eresztjük ki a negatívumokat. Lehet, hogy ez bizarrnak hangzik, de én, mint pszichoterapeuta olyan szemmel nézem, hogy mi a kapcsolat az érzelmi frusztráció és a testi betegség között, és látom az összefüggéseket teljesen világosan. Ez az egyik ok. A másik ok furcsa módon egy elvárás. Valakinek az édesanyja 43 éves korában elhunyt melldaganatban, a leánya valahogy beidegzi önmagába, hogy 43 éves korában neki is lesz melldaganata, és lesz! Szóval itt az önszuggesztió szerepét is látom. Persze most azt lehet itt rávágni, hogy genetikai hajlam, öröklött. Viszont szembe tudok állítani eseteket, ahol a kiterjedt családban legalább 4 melldaganatos eset volt és az illető, akinek “joga” lett volna, nem lett az. Ilyenkor azt kérdezem, mi az, ami még összekapcsolta ezeket a családtagokat. És akkor olyan válaszokat szoktam kapni, hogy “mi a családban sose beszéltünk az igazán fontos dolgokról.” Nos ezt tessék elemezni. Minden, ami fontos, azt magunkban tartottuk, elnyomtuk, és reggel ha három és öt között felébred, akkor őrli magát.

Ezen kívül öröklődnek a rossz táplálkozási szokások. Amit a mama főz, az a gyerek számára az anyai szeretet megnyilvánulása függetlenül attól, hogy az esetleg egészségtelen, és ezt eszi egész életében.

Természetesen nem tudok teljes skálát adni, hogy mi okozhatja. Sokszor úgy érzem lelki sérülés van valakinek a női mivoltában, de hogy pontosan mi, az csak egyénileg vizsgálható.

Honnan származik a Gerson-terápia?

Max Gerson, nagy tudású német orvos (három német egyetemen szerezte tudását) saját magán kísérletezte ki saját, elviselhetetlen migrénjének gyógyítására. Rájött arra, ha (leegyszerűsítve) zöldségen és gyümölcsön él, és a sót kizárja, akkor nincs migrén. Ezért úgy gondolta, hogy ez a migrén terápiája. Akkor a pácienseit , akik migrénesek voltak, erre a terápiára fogta. Egyik páciense azzal tért vissza, hogy a migrénje megszűnt és a lupusa is gyógyul – ami akkor még gyógyíthatatlan volt. Gerson doktor ezt nem értette, de megbizonyosodott, hogy így van. Ekkor a lupusos betegeket ingyen kezelte őket, ha hajlandóak voltak kipróbáljni a terápiát. Így jött rá, hogy nem csak a betegséget kell gyógyítani, hanem a szervezetet felépíteni. Így kezdődött. Akkor még nem volt antibiotikum, és ezzel a terápiával tbc-s emberek 90%-ban gyógyultak. Rákos betegek is jöttek és követelték, hogy kipróbálhassák a diétát, és meggyógyultak. A módszer lényege, hogy a beteget a maga teljességében kell gyógyítani. Ez terápia, nem csupán diéta, hiszen a diéta mellett számos más dolog is van benne. Alkalmazzák szív- és keringési panaszokra, reumatikus és veseproblémákra, mindenre, amit a mi saját szennyezésünk okozott a szervezetünkben. Nekem pl. a cukorbetegségem is elmúlt, miközben a rákomat gyógyítottam. Természetesen ez nem csodamódszer, és nem is gyógyul meg mindenki. Tulajdonképpen kevesebben, mint Gerson idejében, hiszen ma a világ 50 évvel szennyezettebb.

Mi tartozik még a terápia szigorú életrendjébe?

A kávébeöntés, ami a szervezet méregtelenítését szolgálja. Sokan elszörnyülködnek hallatán, pedig a beöntés, mint a bél alulról történő tisztítása már az ősi szanszkrit írásokban megjelenik. A kávébeöntés pedig egy német orvosi specialitás. Története is van: az első világháború végén Németország a vesztes országokhoz tartozott, iszonyú gyógyszer hiányuk volt. A sebészek úgy tudtak szinte éjt nappallá téve operálni, hogy folyton kávét ittak – az volt. A nővérek, akik a sebesült katonákat ápolták, nem tudták gyógyszerrel csillapítani a fájdalmat, és a szükséges beöntésekhez a megmaradt kávékból öntöttek. Azt tapasztalták, hogy a szenvedőknek enyhültek a fájdalmaik, és jobb lett a közérzetük. Egy napon egy orvos ezt felfedezte, és akkor bevallották neki, hogy a gyógyszerhiány, és a jó tapasztalatok miatt csinálták így. Ekkor az egyik orvosi egyetemen két kutató megvizsgálta, hogy tulajdonképpen mi a hatásmechanizmus, és úgy találták, hogy a kávébeöntés elősegíti az epeképződést, csökkenti a májra háruló toxikus terheket. Ezzel utólag orvosilag igazolták a nővérek eljárását.

Ha jól tudom a méregtelenítés első szakasza elég keserves a szervezet számára?

Nem, a szervezet nagyon örül – a tulajdonosa számára keserves! Igen a rohamos méregtelenítés kezdetben fejfájással, hányingerrel jár – úgy hívjuk ezt, hogy gyógyreakció – ez azt jelenti, működik a dolog. Később ez elmúlik és akkor érezni azt a valódi könnyebbséget, amit a szervezetünknek jelent, szinte fellélegzünk, megváltozik az arcszínünk, a bőrünk. Én emlékszem, hogy az első három nap beöntései után a bőröm olyan rózsás lett, hogy teljesen megrémültem, mi történik velem?

Mikor mondhatja valaki magáról, hogy sikerült méregtelenítenie a szervezetét?

Az egy rendkívül hosszú folyamat. A szervezet ugyanis nagyon bölcs, sokkal bölcsebb, mint mi; először azt dobálja ki, ami a legnagyobb teher számára. Utána viszont még az életünk során felhalmozódott vackokat is ki kell dobni. A folyamat során persze a beöntések száma csökken – eleinte öt, majd négy, három. Természetesen minden beöntéshez járul három pohár lé, ami a szervezet elektrolit egyensúlyának fenntartását biztosítja. A terápia kb. 2 év., de utána is fontos a Gerson életmód. Én most időnként már bio-csirkét is eszem, természetesen nem dohányzom és nem iszom alkoholt, heti két beöntéssel, napi 1 liter frissen préselt répa- és almalével nagyon jól elvagyok. Nem látszik a korom, és fantasztikus energiám van.. . ezt megerősíthetem!
Ugye?

Mi kimondottan mellműtött hölgyeknek írunk. Mit mondana nekik röviden?

Én nagyon sok londoni mellműtéten átesett kliensemnek mondom azt, hogy a nőiességük nem csorbult azzal, hogy a mellüket, vagy annak egy részét eltávolították. Sokan azonosítják magukat a testükkel, pedig mi sokkal több vagyunk annál. Hála Istennek, ma már sok olyan segítő eszköz van, aminek segítségével nem látható, ami történt. Sok nőt ismerek, aki műtöttként is elegáns, csinos, strandra jár (flörtöl!) – ez mind nagyon egészséges! Ezt üzenem.