Őszi receptek

Őszi receptek

Az őszi piac csodálatosan gyönyörű, a télre vihető energiák illatos tárháza. Dúskálhatunk a természet adta édes gyümölcsökben, színes zöldségekben. Ez a begyűjtés, télire elraktározás időszaka.

Egészségünk szempontjából a sok színes zöldség és gyümölcs fogyasztása igen hatékony. – Szilva, szőlő, pritamin paprika, sütőtök, lila hagyma… szerepelhet (szerepeljen is!) az étrendben.

A dió, mandula, mogyoró begyűjtése is elérkezett, s fogyasztható a mák, napraforgó. A tökből is kinyerhető a mag. Az olajos magvak B vitaminokban igen gazdagok (a B12 kivételével), telítetlen zsírsav tartalmuk is fontos szervezetünk számára.

Együnk sokféle zöldséget és gyümölcsöt! Élvezzük színeik és ízeik nagyszerűségét!

Tökhab almával

Hozzávalók: 1 kisebb hosszúkás sütőtök, 4 db alma (esetleg almalé), pár kanálnyi citromlé, mazsola, dió

A tököt sütőben megsütjük. Héjából kivájva turmixoljuk a reszelt almával, citromlével. Összekeverjük a mazsolával. Poharakba tesszük, s a tetejét durvára vágott dióval díszítjük.

Lilahagymás burgonya saláta

6-8 db burgonyát héjában megsütünk. Ha kihűlt meghámozzuk és felkarikázzuk. Apró kockákra vágunk 2 kisebb v. 1 nagyobb lila hagymát, s rászórjuk a burgonya tetejére. Az öntethez összekeverünk 4 evőkanálnyi alma v. borecetet 2 evőkanál mustárral, 1 kiskanál sóval, pici mézzel. Rálocsoljuk a salátára, s még megöntözzük pár kanál olajjal is.

Őszi változatánál apróra vágott protamin paprika kockákat is teszünk a burgonya tetejére.

Étkezés kemoterápia idején

Két dologban tudunk segíteni emésztőrendszerünknek:

  • enyhén hűtjük (szobahőmérsékletű, vagy annál kicsit hidegebb ételeket, italokat fogyasztunk. Ezzel csökkenteni lehet a közvetlenül kemoterápiánál, s utána levő pár napban a belső lázra emlékeztető érzetet.)
  • bevonjuk, nyugtatjuk (erre a zabban és a rizsben levő nyák anyag alkalmas, de más gabonából főzött kása, azaz vízzel vagy tejjel főzött gabonapép is alkalmas)

Egyszerű zabpehely kása

1 dl zabpelyhet 2 (3,4)dl vízben vagy tejben puhára főzünk. A folyadék mennyiségének növelésével egyre hígabb kását kapunk. A főzési ideje 10 perc. Ízesíthetjük mézzel, őrölt fahéjjal, főzhetünk bele aszalt gyümölcsöt, reszelhetünk hozzá almát.

Kukoricás túrógombóc

2 dl kukorica darát ˝ liter meleg vízbe habarunk habverővel, majd egészen sűrűre főzzük. Még forrón belekeverünk 25 dkg villával összetört túrót. Két kanál segítségével gombócokat formálunk a masszából. Fogyaszthatjuk hagyományos túrógombócként, pirított morzsába forgatva, mézzel és darált dióval tálalva, de köretként is.

Ügyeljünk a következőkre a kemoterápia utáni pár napban:

  • ne főzzünk túl erőteljes illatú ételeket (a családnak se!)
  • lehet krémesebb, pépesebb az étrendünk, ha a rágás fárasztó lenne (joghurt, kompótok, kásák…)
  • sok folyadékot igyunk (víz, tea, kompótlé, házi limonádé formájában)
  • ha a zöldsédet, gyümölcsöt nyersen kivánjuk megenni, alaposan mossuk meg

Sütőtök ivólé

1,4 kg sütőtököt (héj és magház nélkül) és 3 db almát felkockázunk, s felteszünk 2 liter vízben főni. Amikor puha, turmixoljuk, szűrőn átszűrjük. Hozzáadunk még 1 liter vizet, 3 mk. őrölt gyömbért, 1 mk. őrölt fahéjat, 1 citrom kifacsart levét, 6-8 dkg mézet (a tök édességétől függően), majd felforraljuk.

A csavaros üvegeket alaposan kimossuk. A kupakokat tartósítószeres vízbe áztatjuk, majd vasalt konyharuhával eltörölgetjük. (Az üvegeket törölgetés nélkül még berakhatjuk ˝ percre a mikrohullámú sütőbe, mely nagyon jól fertőtlenít).

Ivólevünket nem vesszük le a tűzről, mindig forrásban tartva töltjük az üvegekbe. A kupakot rácsavarva szárazgőzbe (ruhákkal kibélelt kosár, ahol az üvegek között, és a tetejükön is legyenek ruhák). Az eljárás lényege a pasztörizálás, vagyis sokáig magasabb hőfokon tartjuk a tartósítani kívánt ital hőmérsékletét, így a baktériumok elpusztulnak benne.

Kisebb üvegekbe érdemes tölteni, amit egyszerre meg lehet inni, tápláló és finom ital útközben is.

Kisa Judit